15 години "КСК НОВА"                 

/Становище на НАП/

ОТНОСНО: Разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) 

В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ ……  постъпи Ваше запитване с вх. № 94-00-32/07.03.2023 г.

Посочвате, че ще учредите право на строеж през 2023 г. на строителна фирма срещу задължение за построяване на обекти. Предполагате, че ще получите обектите през 2024 г.

Земята, върху която ще учредите правото на строеж, е придобита от Вас чрез покупка и дарение.

Задавате въпроса:

Задължен ли сте да декларирате с годишна данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от ЗДДФЛ така придобития доход от сделката по бартер и как ще се формира облагаемата данъчна основа?

С оглед действащото данъчно законодателство изразявам следното становище:

На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.

Доходът от прехвърляне/учредяване на право на строеж не е сред изброените в чл.13 от ЗДДФЛ.

Възнаграждението от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, е облагаем доход. Данъчната основа се определя по реда на чл. 33, ал. 1 от ЗДДФЛ и представлява положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото, намалена с 10 на сто разходи.

Продажната цена включва всичко, придобито от лицето във връзка с продажбата/замяната, включително възнаграждение, различно от пари (чл. 33, ал. 5 от ЗДДФЛ).

В зависимост от формата на плащане доходите могат да бъдат парични и непарични.

Непаричните доходи се остойностяват в български левове към датата на придобиването им по пазарна цена.

Доходът се смята за придобит на датата на получаването на престацията – за непаричен доход (чл.11, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ).

Следователно Вашият доход ще е пазарната стойност на изградените обекти при получаването им.

Цената на придобиване е документално доказаната цена на придобиване на имуществото. Във Вашия случай ще е налице хипотезата на чл. 33, ал. 6, т. 8 от ЗДДФЛ, а именно, документално доказаната цена на придобиване на поземления имот, съответстваща на частта, за която е учредено право на строеж – в случаите на учредяване право на строеж.

Цената на придобиване ще е нула лева, когато няма документално доказана цена на придобиване, включително за имущество, придобито по дарение (чл. 33, ал. 6, т. 3 от ЗДДФЛ).

От така изложеното Вие ще формирате облагаема данъчна основа като  продажната цена (пазарната стойност на придобитите обекти) намалите с цената на придобиване на 1/2 част от поземления имот, която сте закупил, съответстваща на частта върху която е учредено право на строеж.  Положителната разлика се намалява с 10 на сто разходи и се облага с 10 на сто данък.

На основание чл. 50, ал. 1 от ЗДДФЛ придобитите през годината доходи от местни физически лица от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, подлежат на деклариране с ГДД в приложение № 5. Срокът за подаване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ е от 10 януари до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.

Настоящото становище е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка, различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.